Erőteljes TF-es jelenlét az Egyetemi Világjátékokon
2025. július 9.Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem

Fogadalmat tett az Egyetemi Világjátékokra induló magyar csapat, amelynek tagjai között 21 TF-es hallgató található.

Július 16. és 27. között a németországi Rajna–Ruhr régió ad otthont a 32. Egyetemi Világjátékoknak, amelyet hat városban – Berlinben, Bochumban, Duisburgban, Essenben, Mülheim an der Ruhrban és Hágában – rendeznek meg.

A 18 sportágból 16-ban méretik meg magukat magyar versenyzők, összesen 178 sportoló 47 egyetemről, ebből 31 magyarországi felsőoktatási intézményből képviseli majd országunkat.

A Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetemről (TF) 21 sportoló lesz ott a világversenyen.

Magyar sportolók a következő sportágakban indulnak: 3×3 kosárlabda, asztalitenisz, atlétika, evezés, íjászat, cselgáncs, kosárlabda, műugrás, ritmikus gimnasztika, strandröplabda, tollaslabda, taekwondo, torna, úszás, vívás és vízilabda. Két évvel ezelőtt Csengtuban minden rekordot megdöntött a magyar egyetemi csapat a 17 szerzett éremmel. 

A tegnapi sajtótájékoztatón felszólalt Pósánné Rácz Annamária, a Kulturális és Innovációs Minisztérium helyettes államtitkára, Märcz Tamás olimpiai bajnok vízilabdázó, valamint prof. dr. h. c. Mocsai Lajos, a Magyar Egyetemi–Főiskolai Sportszövetség (MEFS) elnöke.

„A megújult magyar felsőoktatás hallgatóbarát és sportbarát lett – ennek is köszönhető, hogy minden eddiginél több versenyző képviseli hazánkat a Világjátékokon” – mondta köszöntőjében Pósánné Rácz Annamária, a Kulturális és Innovációs Minisztérium felsőoktatásért és felnőttképzésért felelős helyettes államtitkára. Hozzátette: a kimagasló sportteljesítményt már a felvételin is elismeri a rendszer, 2024-ben hetvenegyen jutottak be ilyen alapon a felsőoktatásba. „A sportolói életpályát választó hallgatóknak kétszeres teherrel kell megküzdeniük, ezért kulcsfontosságú, hogy olyan támogató közeg vegye őket körül, amely mind a sportban, mind az oktatásban segíti a kiteljesedést” – hangsúlyozta a helyettes államtitkár.

Mocsai Lajos beszédében kiemelte: a világjátékok jelentős mérföldkő a sportolók számára, és aki itt jól teljesít, jó eséllyel lehet a jövő nyári olimpiák résztvevője.

A magyar csapat minden idők legnagyobb küldöttségeként képviseli hazánkat, ami önmagában is történelmi siker. Bízom benne, hogy versenyzőink nemcsak kiváló eredményeket érnek el, hanem példát is mutatnak kitartásból, fair playből és közösségi szellemből. A magyar felsőoktatás és sport jövője többek között a most kiutazó csapat kezében van – kívánom, hogy legjobbjaink vigyék jó hírét az országnak, és térjenek haza felejthetetlen élményekkel!” – mondta a MEFS elnöke.

Märcz Tamás, aki korábban szövetségi kapitányként vezette a férfi vízilabda-válogatottat az Egyetemi Világjátékokon, eképpen fogalmazott:

„A játékokra kiutazó sportolók példát mutatnak a saját generációjuknak: bizonyítják, hogy kitartással, fegyelemmel és áldozatvállalással egyszerre lehet helytállni a sportpályán és az egyetemi előadótermekben is. Ez a kettős teher hosszú távon óriási erőforrássá válik, legyen szó sportkarrierről vagy civil hivatásról. Az Egyetemi Világjátékokon nemcsak önmagukat, hanem egyetemeiket, edzőiket, családjaikat és Magyarországot képviselik. Ez az esemény fontos mérföldkő lehet a sportolói pályán, de legalább ennyire értékes a közösségi élmények, a nemzetközi kapcsolatok és az inspiráló találkozások szempontjából is.”

A sportszakmai delegáció tagja Zsivoczky-Pandel Attila, az Atlétika Tanszék tanára, Lukács Dénes, a TF szövetségi kapcsolatokért felelős szakértője, valamint Hegedűs Péter, a TFSE-MTK NB I-es női kosárlabdacsapatának vezetőedzője. 

A németországi Egyetemi Világjátékokon induló TF-es hallgatók névsora:

  • Wahl Zoltán, Enyingi Patrik Simon, Zsolnai Bálint, atlétika
  • Nerpel Gergely, cselgáncs
  • Angyal Barbara, Dúl Terka Zsófia, Gyöngyösi Janka, Tóth Franka Emília, kosárlabda
  • Wiesner Hanna, ritmikus gimnasztika
  • Dóczi Domonkos, strandröplabda
  • Patakfalvy Luca, taekwondo
  • Schermann Bianka, Székely Zója, torna
  • Ekler Bendegúz, Gábor Lőrinc, Szalai Péter Miklós, Ármai Zita Kinga, Dobos Csenge, Kudella Panna, vízilabda
  • Horváth Gergő, Kardos Edina, vívás

Fotó: Simó Szabolcs

2025. Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem
Minden jog fenntartva!