A magyar futball aranykora volt a téma a TF-en rendezett konferencián
2024. november 29.Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem

A Magyar Labdarúgó-szövetség (MLSZ) szervezésében futballtörténeti konferenciának adott otthont csütörtökön a TF.

Fókuszban a honi labdarúgás történetének 1945 és 1956 közötti időszaka. A magyar futball aranykora egy változó világban címmel tartott konferenciát csütörtökön a Magyar Labdarúgó-szövetség (MLSZ) Budapesti Igazgatósága a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetemen (TF). A vizsgált érát bemutató előadásokon szó esett a vallatás során elhunyt MLSZ-elnökről és az 1954-es világbajnoki kudarc politikai felelősségéről is – számolt be a nagy sikerű eseményről a Nemzeti Sport.

Lovász Tamás István, az MLSZ budapesti igazgatója a hazai szövetség és a magyar futballirányítás korabeli történetét tárta a hallgatóság elé, s szólt néhány meghatározó futballvezető életútjáról. Beszélt mások mellett Becskő József MLSZ-elnökről (1945–1946), akit 1947-ben kizártak a Magyar Kommunista Pártból, 1951-ben kitelepítettek Budapestről, majd 1955-ben szerény körülmények között elhunyt, Kenyeres Árpád MLSZ-főtitkárról (1923–1940, 1945–1948), aki háttérbe szorítása után, 1949-ben villamosbaleset áldozata lett, dr. Ries István MLSZ-elnökről (1946–1950), akit 1950 nyarán letartóztattak, és aki néhány hónappal később, a váci börtönben vallatása során halt meg – olvasható az nso.hu oldalon.

Szöllősi György, a Nemzeti Sport főszerkesztője előadásában kiemelte: a futball, mint társadalmi rendszer tömegénél, az érintettek létszámánál, a létesítményigényénél fogva olyan tehetetlenségi nyomatékkal bír, hogy ha elindul a lejtőn, nehezen állítható meg. Ugyanakkor a folyamat megfordításával, a pozitív változások elindításával hosszú távon szintén jelentős hatást lehet elérni az általános színvonalban. A válogatott körülményeinek, stábjának, miliőjének feljavításához vagy szétzilálásához rövid idő is elég, ezt mutatja a vb-döntő elvesztéséhez vezető sok vezetői baki, hozzá nem értés, de ellenkező előjellel az elmúlt tizenöt év tapasztalatai is.

A konferencián Tobak Csaba, a Fradi Múzeum igazgatója a Ferencváros, Laszip Gábor klubtörténész az Újpest útját mutatta be, Dénes Tamás futballtörténész, a Nemzeti Sport korábbi főszerkesztője a második világháború utáni futballpolitikai bezárkózás káros hatásairól, valamint a Kispestről és az MTK-ról beszélt. A délutáni szekcióban pedig a száz éve született Nyers István (a világhírű olasz Internazionale gólkirálya) életét is megismerhették az érdeklődők.

2024. Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem
Minden jog fenntartva!