A mesterséges intelligencia (AI) szerepe a sportteljesítmény elemzésében és előrejelzésében
2024. szeptember 24.Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem

A mesterséges intelligencia rendkívül hasznos eszköz lehet a sportteljesítmény és talán a sportolók eredményességének előrejelzésében. „Feltéve, ha okosan használják” – teszi hozzá dr. Leonidas Petridis, Sportélettani Kutató Központ tudományos főmunkatársa.

Október 15-én és 16-án a Kineziológia Tanszék szervezésében rendezik meg a „2. Biomechanika a sportban és öregedésben: mesterséges intelligencia” elnevezésű nemzetközi szimpóziumot a TF-en neves külföldi szakemberek és előadók részvételével.

A szimpózium középpontjában a mesterséges intelligenciának a sport- és egészségtudományban betöltött szerepe áll. A témáról kilenc országból összesen 14 szakember adatalapú példákat mutat be a mesterséges intelligencia használatára a sportban és az öregedéskutatásban.

„A biomechanikai szimpózium kiváló kezdeményezés, amely hagyományt teremt az egyetemen” – magyarázza dr. Leonidas Petridis, a TF Sportélettani Kutató Központ tudományos főmunkatársa. – Fontos, hogy a rendezvény az egyetemhez kötődjön, és a konferencia specifikus témákkal foglalkozzon, hiszen ma a tudománynak egy-egy tudományág egy-egy sajátos aspektusára kell összpontosítania. Ami a szimpózium fő témáját illeti, a mesterséges intelligenciának mindenképpen vezető szerepet kell kapnia”.

A konferencia egyik legizgalmasabb szekciója a „Teljesítményértékelés és előrejelzés” című workshop, amely a mesterséges intelligencia a sportteljesítmény és a karrier előrejelzésében betöltött szerepére összpontosít.

„A mesterséges intelligencia alkalmazásával a legtöbb diagnosztikai eszköz nemcsak azt képes felismerni, hogy a sportoló milyen típusú mozgást végez, hanem értékeli, értelmezi és előrejelzi az egészségügyi és teljesítménymutatókat. A mesterséges intelligencia a jövőben rendkívül ígéretes eszköz lehet a sportdiagnosztikában: a szakemberek egyetlen mérés alapján előre megmondhatják, hogy egy sportoló várhatóan milyen fejlődést érhet el, és esetleg meddig juthat el sportkarrierjében. Összefoglalva: a mesterséges intelligencia a jövőben kulcsszerepet játszhat és fog is játszani a sportteljesítmény előrejelzésében. Kétélű fegyver is lehet azonban, ha nem megfelelően használják. Ezért nagy felelősség hárul a mesterséges intelligenciát előrejelzésre használó szakemberekre, tehát óvatosnak kell lenniük” – figyelmeztet dr. Petridis.

Dr. Petridis azt is elmondta, hogy kutatótársai az egyetemen már rengeteg adatot gyűjtöttek sportolókról, és most készen állnak arra, hogy ezeket az adatokat mesterségesintelligencia-alkalmazások segítségével elemezzék.

Izgalmas kérdés, hogy ki lesz hajlandó felhasználni a mesterséges intelligencia által szolgáltatott adatokat és előrejelzéseket.

„Az első helyen az edzők és a sportági szakemberek állnak. Az AI segítségével feltárt sportolói profilnak megfelelően az edzők egyénre szabott edzésterveket tervezhetnek, így optimalizálva a terhelést és remélhetően a hosszú távon a fejlődést” – tette hozzá dr. Petridis. 

A 2. Biomechanika szimpózium részletes programja itt érhető el.

2024. Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem
Minden jog fenntartva!