A 100. tanévnyitót tartották a TF-en
2024. szeptember 3.Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem

Illusztris vendégek, neves sportolók, sportvezetők, TF-es oktatók, olimpikonok és hallgatók jelentlétében tartották meg hétfőn a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem (TF) jubileumi, 100. tanévnyitóját.

Rendhagyó, jóformán történelmi jenlentőségű tanévnyitót rendeztek a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetemen, a TF-en. Mint arról korábban írtunk, 1925-ös alapítása óta ez volt a fennállásának centenáriumát jövőre ünneplő intézmény századik tanévnyitója.

A 100. tanévnyitót tartották a TF en 3

Ennek megfelelően az Athén teremben tartott ünnepségen – amely egyben a TF100 programsorozat első állomása is volt – több neves vendég is tiszteletét tette: a kormány képviselőin kívül a Nemzet Sportolói, olimpiai- világ és Európa-bajnokok, kiváló sportvezetők és támogatók, akik sokat tettek az elmúlt években az egyetemért, valamint korábbi és jelenlegi TF-esek, több, a párizsi olimpián részt vett TF-es diák és az Európai Egyetemi Játékokon szerepelt hallgató is.

Az esemény fontosságát mi sem jelzi jobban, minthogy eljött többek között Nagy-Vargha Zsófia, fiatalokért felelős helyettes államtitkár, dr. Schmidt Ádám sportért felelős államtitkár, prof. dr. Csépe Valéria, a Magyar Felsőoktatási Akkreditációs Bizottság elnöke, dr. Baji Balázs, a Nemzeti Sportügynökség sportszakmai és sportstratégiai vezérigazgató-helyettese, dr. Szabó Tünde kormánybiztos, Fábián László, a Magyar Olimpiai Bizottság főtitkára, Mocsai Tamás korábbi válogatott kézilabdázó, a Nemzeti Kézilabda Akadémia ügyvezető igazgatója, valamint prof. dr. Borhy László, az Eötvös Loránd Tudományegyetem rektora.

A 100. tanévnyitót tartották a TF en

Örömmel köszöntöttük több Alumni-tagunkat is, így Gellei Imre aranydiplomást, a magyar labdarúgó-válogatott volt szövetségi kapitányát, Makray Katalin olimpiai ezüstérmes tornásznőt, Vígh László gyémántdiplomást, az olimpiai bajnok tornász Magyar Zoltán edzőjét és a 93 éves Ember Klára rubindiplomást.

Legnagyobb örömünkre és büszkeségünkre ott ült a meghívott vendégek soraiban több, a párizsi olimpiai játékokat megjárt mostani – Rabb Krisztián ezüstérmes vívó, Gazsó Alida Dóra olimpiai ezüst- és bronzérmes kajakozó, Németh Nándor úszó, Mészáros Krisztofer tornász, Böhm Csaba öttusázó – és nemrég végzett TF-es hallgató is: Kerekes Gréta atléta, Krizsán Xénia hétpróbázó és Pigniczki Fanni ritmikus gimnasztikázó.

Először prof. dr. Sterbenz Tamás köszöntötte az egybegyűlteket. A rektor emlékeztetett, a TF száz éve igyekszik a magyar sport és a teljesítményfokozás szolgálatában állni. Ennek jegyében megemlítette, hogy az intézmény nemcsak sportolók, hanem leendő testnevelő tanárok, sportszakemberek, sporttudósok, sportszervezetők képzésében is fontos szerepet játszik. Külön kiemelte az Európai Egyetemi Játékokon kitűnően szerepelt TF-es hallgatók, valamint a több mint húsz TF-es olimpikon – közöttük több érmes versenyzőnk – emlékezetes párizsi teljesítményét.

A 100. tanévnyitót tartották a TF en 4

„A két világeseményen elért éremtábla értékelése még talán korai. Az eredmény nem egyenlő a sikerrel. A siker a hatástól függ. A párizsi játékok hatása azonban nem ma, hanem tíz év múlva mutatkozhat meg. A kérdés, hogy többet sportolunk egy évtized múlva, jobbak lesznek-e az egészségügyi mutatóink, jobban meg tudjuk-e szerettetni a gyerekekkel a testmozgást, és vajon ismertebbek lesznek-e legjobbjaink világszerte. A követkető évtized a mi felelősségünk ebben: a TF oktatóinak és nektek, elsőéves hallgatóknak, az itt megszerzett tudással” – mondta a rektor. 

A folytatásban prof. dr. h. c. Mocsai Lajos, az egyetemet fenntartó alapítvány kuratóriumi elnöke szólt az egybegyűltekhez. Az egyetem korábbi rektora Klebensberg Kunó örökségére fűzte fel beszédét, kiemelve, hogy az egykori vallás- és közoktatásügyi miniszter közoktatás-politikáját a középiskola-rendszer megteremtése, a középfokú lányoktatás reformja és a tanárképzés reformja jellemezte, és ő volt az, aki megalapította a Magyar Királyi Testnevelési Főiskolát. A kuratórium elnöke Klebensberg Kunó ars poeticáját idézte a hallgatóságnak: „Tanáraink ne csak tanítsák és neveljék, szeressék is a magyar gyerekeket és fiatalokat!” 

Nagy-Vargha Zsófia, fiatalokért felelős helyettes államtitkár rámutatott, egyedül a sport képes arra, hogy megerősítse a gyerekek jellemét és fizikumát, és ebben óriási szerep és felelősség hárul arra, aki a sportot választja hivatásának.

„A párizsi olimpia újra megerősített bennünket, hogy a magyar sportélet tele van világszínvonalú műhelyekkel és intézményekkel. A magyar delegáció minden második tagja egyetemi hallgató volt, és a megnyert tizenkilenc éremből tizenhat az ő nyakukba került. Gratulálok a TF-nek, amely a legtöbb egyetemista éremmel járult hozzá e nagyszerű teljesítményhez. Külön köszönet jár azért is, hogy a TF jelentős figyelmet szentel a hazai sportszakemberek képzésének, ami elengedhetetlen ahhoz, hogy közös sikereket érjünk el” – húzta alá.    

A köszöntők sorát dr. Schmidt Ádám sportért felelős államtitkár zárta, aki először megköszönte az elsőéves hallgatóknak, hogy a sport szolgálatát választották hivatásuknak, majd hozzátette, a nyári sportsikerek újra megmutatták, a sport a legkülönbözőbb véleményen lévőket is képes egy közösséggé kovácsolni. A TF-re frissen felvett hallgatók kihívásaival kapcsoltban megjegyezte, nem könnyű az út, amelyre most rálépnek, de a nehézségek leküzdésében bátran meríthetnek erőt számos nagyszerű magyar sportnagyság, közöttük korábbi és jelenlegi TF-es hallgató és oktató példájából.  

„Kedves hallgatók! Bátran mondhatom, hogy itt a TF-en minden a rendelkezésetekre áll ahhoz, hogy választott hivatásotokban a lehető legjobban tudjatok teljesíteni. Kifejezetten biztatlak benneteket, hogy az egyetemi éveitek ne csak a tanulásról, hanem a sportról és a közösségépítésről is szóljanak” – zárta mondandóját az államtitkár.

A köszöntő beszédek után a jelenlévők egyperces néma főhajtással emlékeztek meg több, az elmúlt egy évben eltávozott TF-es kötődésű kollégától.

Ezt követően az ünnepelteké volt a főszerep. Először a 2024-es párizsi olimpiát megjárt jelenlegi és korábban végzett TF-es hallgatókat köszöntötték nagy tapssal, majd a nyári Európai Egyetemi Játékokon (EEJ) kiemelkedő eredményt elért hallgatóknak szólt az ováció.

Mint ismert, a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem diákjai összesen hat érmet szereztek Párizsban: a férfi párbajtőrcsapat tagjaként aranyérmes lett Koch Máté (BA edző), míg a kardozóknál Rabb Krisztián (BA edző) ezüstöt nyert csapatban. Két TF-es hölgy duplázott éremszerzésben, mind a kettő kajakozóként: Gazsó Alida Dóra (BA edző) Csipes Tamarával második lett párosban, míg négyesben bronzérmes. Pupp Noémi (BA edző) pedig két harmadik hellyel gazdagodott a négyes tagjaként, Fojt Sárával pedig kettesben is – egyformán 500 méteren. 

Az EEJ-t megjárt versenyzőink is kimagaslóan szerepeltek: hat aranyat, három ezüstöt és nyolc bronzot szerezve a TF második lett az éremtáblázaton a Zágrábi Egyetem mögött.  S ha már köszöntés: a tanévnyitó ünnepség után állófogadás keretében adták át a rektori dicséretet kifejező okleveleket a párizsi olimpián és a EEJ-n érmet szerzett jelenlegi hallgatóknak, míg korábbi hallgatóink elismerő oklevélben részesültek.  

A tanévnyitó zárásaként fogadalmat tettek az elsőéves hallgatók, majd egyetemi polgárrá avatták őket. Az eskü szövegét a hallgatók képviseletében Völgyesi Réka Eszter kézilabdaedző szakos gólya olvasta elő. Sterbenz Tamás rektor kézfogással fogadta az egyetem polgáraivá a TF hagyományos jelképeit viselő elsőéveseket. Végül – a hagyományoknak megfelelően – a gólyák képviselői átvették a végzett hallgatóktól a TF zászlaját.

Utolsó eseményként Sterbenz Tamás kezében eldördült a rajtpisztoly, és ezzel immáron hivatalosan is elkezdődött a történelmi, 100. tanév a TF-en.

Fotó: Falcz Zsófia

2024. Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem
Minden jog fenntartva!