A TF is jelen volt a IV. MCC Feszten
2024. augusztus 13.Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem

Dr. Sáfár Sándor, a TF egyetemi docense és Fülöp Ákos sportszakpszichológus, a TF korábbi hallgatója részvételével zajlott az MCC Feszten megtartott „Erőn felül – dopping a sportban” elnevezésű kerekasztal-beszélgetés.

Háromszáz előadó, száznál is több szakmai program, több mint 40 zenei esemény és 150 kiállító az Edu sétányon – számokba öntve ez volt az augusztus 1. és 3. között Esztergomban megrendezett IV. MCC Feszt, a Mathias Corvinus Collegium (MCC) háromnapos zenei és kulturális fesztiválja.

Augusztus 3-án az MCC Feszt sportszínpadán rendezték az „Erőn felül – dopping a sportban” elnevezésű kerekasztal-beszélgetést, amelyen dr. Sáfár Sándor, a TF egyetemi docense, a Nemzeti Sportügynökség Nonprofit Zrt. igazgatója, Fülöp Ákos sportszakpszichológus, a TF korábbi hallgatója és F. Takács István pszichológus, egyetemi oktató, a Magyar Antidopping Csoport Doppingellenőre volt jelen.

A beszélgetés célja az volt, hogy kötetlen, érthető, de szakmailag releváns módon hozza közel a hallgatósághoz a mára népegészségügyi problémává vált, illegális teljesítménynövelő szerekkel történő visszaélések élettani, sportélettani, pszichológiai aspektusait.

A „Miért fontos beszélnünk a doppingról 2024-ben?” kérdést F. Takács István a doppingellenőr szemszögéből világította meg, a fair play szellemiségétől indulva egészen az egészségügyi kockázatokig vázolta véleményét. Az érvelést folytatva dr. Sáfár Sándor – történelmi tényekre alapozva – a teljesítménynövelés mögötti szándékot emelte ki. Fülöp Ákos az elmúlt évtizedek nemzetközi felméréseire hivatkozva hívta fel a figyelmet az élsporton kívül megjelenő, mai kultúránk által támogatott test- és teljesítményideál motiválta jelenségekre.

A folytatásban dr. Sáfár Sándor hozott mindenki számára jól ismert példákat a sokszor bonyolult biológiai összefüggéseket tartalmazó összefoglalók illusztrálásához. Felmerült a géndopping kérdésköre, és emellett az elmúlt évtizedek trendváltozásai és a „legnépszerűbb” vagy „legismertebb” doppingszerek hatásmechanizmusaira is kitértek a szakemberek. 

F. Takács István közérthetően mutatta be a doppingellenőri és antidopping-tevékenység hazai és nemzetközi gyakorlatát és legfőbb kérdéseit. Megosztotta továbbá a közönséggel a sportolókat és edzőket érintő legfontosabb alapelveket, amelyekkel biztonságosan, tudatosan és sikeresen vehetnek részt a nemzetközi megméretéseken.

Fülöp Ákos a kulturális távlatoktól kezdve egészen az egyén pszichológiai jellegzetességéig próbálta érthetővé tenni a miérteket. Elhangzottak dr. Harrison Pope, a Harvardi Egyetem pszichiáterprofesszorának évtizedes kutatásainak tanulságai, illetve Paternoster elrettentéselmélete, amelynek értelmében a jogkövető magatartás megsértése a racionális választás viselkedési aspektusaiban gyökerezik. Az elmélet szerint az egyének viselkedése tudatos és gondos költség-haszon elemzésen alapul.

2024. Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem
Minden jog fenntartva!