A modern futócipő technológiájáról tartott előadást Toni Arndt a TF-en
2024. július 3.Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem

A korszerű futócipő-technológiáról és teljesítménynövelő hatásairól tartott több előadást hazai és külföldi atlétika edzőknek, valamint hallgatóknak prof. dr. Toni Arndt, a Svéd Sport- és Egészségtudományi Egyetem munkatársa.

A Kineziológiai Tanszék meghívására érkezett a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetemre (TF) június második felében Toni Arndt, a Svéd Sport- és Egészségtudományi Egyetem professzora. Látogatása során három előadást is tartott „Sporttechnológia”, „Futás biomechanikája: mezítlábas, minimalista és teljesítményfokozó cipők” és „Paradigmák a láb futásból adódó sérüléseiben” címmel.    

A június 26-án délelőtt kezdődött interaktív kurzuson számos alap- és mesterszakos, illetve PhD-hallgató vett részt, akik érdeklődve hallgatták a szakember előadásait, és híres sportolók lábbelijeit is megcsodálhatták.

"Nagyon örülünk, hogy Toni Arndt rövid időn belül másodszor is TF-en járt. Fenomenális előadó, óriási tapasztalata van a kutatás és az élsport közötti szakadék áthidalásában. Toni Arndt a World Athletics tanácsadója, és a cipők értékeléséért felelős. A szervezet és ő alkot szabályt arról, hogy egy sportoló milyen cipőt viselhet és milyet nem. Mindez nagyszerű példa arra, hogyan lehet felhasználni a magas színvonalú kutatást arra, hogy hatást gyakoroljunk az élsportra. Toni Arndt egy hatalmas, cipőkkel teli csomaggal érkezett, amely az elmúlt években atlétikai világrekordokat döntögető sportolók futócipőit tartalmazta. Nem mindennapi élmény kézben tartani Femke Bol vagy Mondo Duplantis cipőjét, és közben arról beszélgetni, hogy ezek a cipők hogyan befolyásolják a sportteljesítményt. Nagyon örülök, hogy a TF és a Magyar Atlétikai Szövetség megszervezte ezt a kurzust. Szenvedélyem, hogy ilyen szakembereket hozunk egyetemünkre, mert ezek a pillanatok valóban inspirálhatják hallgatóinkat, a kurzus pedig segít diákjainknak új megvilágításba helyezni tudásukat és tapasztalataikat, valamint megtalálni a tanulási és fejlődési lehetőségeiket. Összegzésképpen elmondhatom, hogy nagyon sikeres hét van a hátunk mögött” – mondta Hegyi András, a Kineziológiai Tanszék tudományos munkatársa.

"Igazán fantasztikus, hogy részt vehettem ezen az igencsak színvonalas kurzuson, és hogy kérdéseket tehettem fel egy olyan nagy tudású professzornak, mint Toni Arndt. Az előadásokon bemutatott lábbelik és az Achilles-ín-preparátumok sokat segítettek abban, hogy jobban megértsem a professzor mondanivalóját. Arra is volt lehetőségünk, hogy tanácsot kérjünk kutatásainkhoz és tanulmányainkhoz. Csodálatos lenne, ha a jövőben több ilyen rövid, de intenzív kurzust tartanának a TF-en" – mondta Pocsai Eszter kineziológia szakos hallgató.

A biomechanika iránt érdeklődő diákok és edzők nemcsak az előadásokon vettek részt, hanem – Toni Arndt moderálásával – saját kutatási témáikat is megvitatták egymással.

Az intenzív és rendkívül hasznos három napos tudományos eseményt június 28-án nyilvános előadás zárta, amelynek címe "Fejlett lábbelitechnológia és teljesítménynövelő hatásai: mi történik, csalás-e és vannak-e sérülésveszélyek?" volt. A záróelőadást a TF és az Atlétikai Módszertani Központ (Magyar Atlétikai Szövetség) közösen szervezte. A kurzuson több, különböző szakágat képviselő atlétika edző vett részt, akiknek lehetőségük nyílt arra, hogy megvitassák kérdéseiket a svéd szakemberrel.

Diákjaink biomechanikai ismereteinek bővítése a nyár folyamán sem áll meg. Kilenc hallgatónk ugyanis a jövő héten vegyes intenzív programon vesz részt az olaszországi Politecnico di Turinban az Erasmus által finanszírozott "A neuromuszkuláris rendszer mérése a sportban" elnevezésű kurzus keretében.

2024. Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem
Minden jog fenntartva!