Még mindig nehéz romának lenni - társadalomtudományi konferenciát tartottak a TF-en
2024. november 29.Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem

A roma fiatalok sportbéli érvényesülésének lehetőségeit és akadályait vizsgáló konferenciát tartottak csütörtökön a TF-en, amely egyedülálló volt az egyetem történetében.

Csütörtökön a Társadalomtudományi Tanszék és a Magyar Sporttudományi Társaság szervezésében „Roma fiatalok a testnevelésben és a sportban” címmel rendeztek nagyszabású társadalomtudományi konferenciát a TF-en. Az esemény jelentősége, hogy ez volt az első ilyen tematikájú, sportolással, plenáris előadásokkal és kerekasztal-beszélgetésekkel tarkított konferencia az egyetem történetében.

A rendezvényt kispályás labdarúgótorna előzte meg, amelyet a Dr. Koltai Jenő Sportközpontban tartottak. A RESPEKT Kupát a TFSE nyerte meg, a második helyen a Második Esély nevű csapat végzett, a harmadik helyet a TF-dolgozók együttese kaparintotta meg, míg a negyedik hely a Málta SE-é lett.

Az előző félévben államvizsgázott hallgatónk, Bodor Gábor karateedző inspirálta rendezvényt dr. habil. Gál Andrea, a Társadalomtudományi Tanszék vezetője nyitotta meg, majd dr. habil Cserny Ákos oktatási rektorhelyettes üdvözölte az egybegyűlteket.

„Büszkék vagyunk, hogy ilyen nívós eseményt rendeznek a TF-en – kezdte beszédét Cserny Ákos. – A téma, amelyet ma vizsgálunk, nemcsak fontos, de rendkívül időszerű is egyben. Meg kell találnunk azokat a tehetséges roma fiatalokat, akik hozzásegíthetik a sikerekhez a magyar sportot. A sport hidat teremt egyének és közösségek között, de ez csak akkor jó, ha mindenkinek egyenlő esélye van arra, hogy elérje ezeket a lehetőségeket. A fejlődés nemcsak egyéni boldogulást, mentális és fizikai egészséget, hanem közösségi élmény is jelent. A magyar társadalomnak adóssága van a roma társadalommal szemben, a mai eseménnyel pedig kicsit törleszthetünk ezen az adósságon.”

A Magyar Sporttudományi Társaság nevében prof. dr. Tóth Miklós elnök mondott köszöntőbeszédet. Ebben rámutatott, az a jó, ha minél hamarabb kezdik a gyerekek a sportolást, és egész életükön át tart. Hozzátette, a sport kiváló eszköz a kiválasztásra és a tehetséggondozásra, és ez ugyanúgy igaz a roma társadalom tagjaira is.  

A köszöntőket követően került sor dr. Dóczi Tamás, a Társadalomtudományi Tanszék docense és a roma származású Bodor Gábor korábbi TF-hallgató, gyakorló karateedző „Roma fiatalok a szervezett sportban edzői és szociológusi szemmel” című plenáris előadására, amely Bodor Gábor szakdolgozatára épült, és amely Dóczi Tamás eddigi kutatási eredményeit és tapasztalatait dolgozta fel.

A személyes beszámolókkal és történetekkel tarkított előadás során a hallgatóság számos döbbenetes ténnyel szembesült, többek között azzal, hogy a roma fiatalokat elsősorban a családi háttér, valamint a szerény anyagi lehetőségek tartják vissza attól, hogy érvényesüljenek a sportban. Komoly akadályt jelent emellett, hogy a roma fiatalok sokszor nem elég kitartóak, hamar feladják a sportot, ha nehézségekkel találkoznak. Az is nehezíti a romák érvényesülését a sportban, hogy a roma kultúrában a sportsiker nem erény, a szülők, nevelőszülők pedig nagyrészt nem tudják finanszírozni a sportolást. Az államilag támogatott programoknak nincs utánkövetése, ami fokozza a lemorzsolódást. Szomorú volt hallgatni a világ- és Európa-bajnok karatést, Bodor Gábort akkor, amikor arról beszélt, hogy tapasztalata szerint sem a roma sportolók, sem a roma származású edzők nem kapnak igazán erkölcsi megbecsülést.

Révész Máriusz aktív Magyarországért felelős államtitkár – aki stílszerűen kerékpárral érkezett az eseményre – „Az aktív romák” című előadásában a cigányság szabadidősportban betöltött szerepét taglalta, és bemutatta azokat a finanszírozási és programterveket, amelyek reményei szerint a Monspart Sarolta Aktív Életmód Stratégia keretében ennek a társadalmi csoportnak is több lehetőséget kínál majd a rendszeres testmozgásra.

Ezt követően két kerekasztal-beszélgetés következett, amelyek közül az elsőn dr. Csányi Tamás moderálásával járták körül a romák helyzetét az iskolai testnevelésben. Többek között olyan intézményvezetők, illetve testnevelők osztották meg tapasztalataikat, akik túlnyomórészt roma gyerekek által látogatott iskolákban dolgoznak. A második beszélgetésben a versenysportról, valamint azokról a kezdeményezésekről és lehetőségekről volt szó, amelyek segíthetik a halmozottan hátrányos helyzetű fiatalok, köztük a roma gyermekek szocializációját a sport révén, illetve társadalmi mobilitását. A Társadalomtudományi Tanszék tanársegéde, Novák János moderálta kerekasztal meghívottjai különböző perspektívákból, őszintén és nyíltan beszéltek a témáról, ami rendkívül színvonalas és izgalmas diskurzust eredményezett.

A konferencia szervezői remélik, hogy ezzel az eseménnyel hagyományt teremthetnek, aminek idővel kézzelfogható eredménye lesz, így a jövőben sok Pisont Istvánt, Farkas Jánost vagy éppen Papp Lászlót üdvözülhetünk a magyar élsportban.  

Fotó: Bodorkós Máté

2024. Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem
Minden jog fenntartva!